Ulica Wiejska
Tu panuje atmosfera dawności dzięki ryglowym domkom rybackim z końca XVIII i połowy XIX wieku. Wcześniej ta ulica nosiła nazwę ul. gen. Waltera, dopiero w 1989 roku przywrócono jej przedwojenną nazwę, która wywodzi się z okresu, gdy po utracie w roku 1872 praw miejskich Hel stał się na blisko 100 lat osadą wiejską .
Ograniczona długością wału wydmowego przestrzeń, na której lokowano budynki, zmusiła helan do wprowadzenia ścisłych zasad budowy domów. Reprezentacyjnym frontem, skierowanym ku ulicy, wąska ściana szczytowa w której centralnie umieszczano drzwi. Pomiędzy budynkami zachowywano wąskie przejścia, pozwalające na komunikację między ulica a brzegiem. Rozdzielenie budynków miało zapobiegać - w wypadku pożaru przenoszeniu się ognia.
Kościół poewangelicki pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła
Jest najstarszym budynkiem w Helu (XVw.). Przetrwał on do naszych czasów dzięki zbawiennej działalności inżynierów, którzy od roku 1895 ratują tę zabytkową budowlę uzbrajając nabrzeże silnym falochronem. W latach 1525-1945r. kościół ten był świątynią lokalnej Gminy Ewangelickiej. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Rybołówstwa - Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ceglana bryła gotyckiego kościoła świeci w blasku słońca.
Stacja Morska.
Nad brzegiem Zatoki znajduje się siedziba Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Odwołuje się ona do tradycji Morskiego Laboratorium Rybackiego kierowanego w dwudziestoleciu międzywojennym przez Kazimierza Demela. Fokarium. Na turystów czekają przesympatyczne foki. Ssaki te żyją w basenie usytuowanym na terenie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego.
Plaża. W Helu znajdują się dwie plaże - jedna od strony Zatoki Gdańskiej, nieopodal bulwaru. Druga, bardzo szeroka za lasem, nad pełnym morzem.
Latarnia Morska. Od bardzo dawna przy opływaniu cypla półwyspu statki często osiadały na mieliźnie i rozbijały się. Szczególnie w nocy i w sytuacji, gdy kapitan nie znał lokatnych warunków żeglowych. Mimo to pierwociny ratownictwa zorganizowanego pojawiły się bardzo póżno. Długo utrzymywały się relikty średniowiecznego prawa nadbrzeżnego, upoważniającego władcę danego kraju do zatrzymania rzeczy znalezionych na brzegu morskim, a pochodzących z rozbitego statku...
Port Marynarki Wojennej Zwiedzanie portu jest możliwe przez zorganizowane grupy po wcześniejszym uzgodnieniu z Komendą Portu Wojennego w Helu tel.(058) 6757-240 . Na nadbrzeżu portu wyeksponowano najstarszy zachowany polski okręt-"Batory" na którym w nocy z 1 na 2 października 1939r. udało się 16 obrońcom Helu przełamać potrójną blokadę okrętów niemieckich i przedostać się do portu Klintehamn na Gotlandii.
Dla entuzjastów militariów proponujemy dłuższy spacer do zachowanych obiektów i fortyfikacji z czasów II wojny światowej. W roku 1999 helscy harcerze wytyczyli szlak turystyczny, umożliwiający dotarcie do niektórych z ciekawszych obiektów, który oznaczony jest białymi, prostokątnymi polami umieszczonymi najczęściej na pniach drzew.
zobacz także:
Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy? Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!