Port został zbudowany w latach 1935 - 38. Port we Władysławowie jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Opasują go dwa falochrony: wschodni oraz zachodni, w kształcie łuku, który spełnia rolę mola spacerowego.
W porcie znajduje się morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W miesiącach letnich port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w wyprawach na połów dorsza wędką. Władysławowski port pełni rolę portu - bazy dla kutrów rybackich, jest schronieniem dla żeglarskiej mariny, pełni funkcje transportowe oraz przeładunkowe. Wejście na teren portu jest bezpłatne.
Na terenie portu znajduje się "Izba Pamięci Portu", stanowiąca muzeum rybołówstwa i portu. Znajduje się tam duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele eksponatów, takich jak np. replika kutra rybackiego, którym generał Haller wybrał się na wycieczkę po morzu. Od maja do października cumują jachty sportowe i żaglowce, które mogą zaopatrzyć się tu w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw i remontów. W miesiącach letnich z portu pasażerskiego można wypłynąć statkiem w rejs po Bałtyku.
Dom Rybaka
Dom wybudowany został w stylu socrealistycznym w latach 1953-1957, jako hotel dla rybaków. Jest to monumentalna budowla z wysoką strzelistą wieżą, często mylona z kościołem. Znajduje się on na końcu ulicy Generała Hallera. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. W środku obejrzeć można wystawę Rękodzieła Kaszubskiego oraz zdjęcia Władysławowa - Wczoraj i Dziś.
Wieża Domu Rybaka jest doskonałym punktem orientacyjnym i widokowym na panoramę miasta, Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką. Dodatkową atrakcję stanowią okazjonalne wystawy, np. wystawa motyli. Dom Rybaka to najwyższy budynek w mieście. Do dyspozycji mamy taras widokowy, który wznosi się na wysokość 45 metrów. Dla miłośników wysokości oraz jeszcze lepszych widoków, udostępniono również "kulę" na wieży Domu Rybaka. Wznosi się ona na wysokość 63 metrów.
Aleja Gwiazd Sportu
Czyli jedyne miejsce w Polsce, gdzie możemy podziwiać mosiężne gwiazdy-upamiętniające sylwetki znanych sportowców. Co roku, podczas Festiwalu Sportu, odsłonięte zostają kolejne gwiazdy. W Alei znajdują się gwiazdy takich osób jak: Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące.
Aleja łączy plażę z Kościołem, gdzie w sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki chrześcijańskiej "Ichtis". W sierpniu odbywa się Festiwal Sportu, podczas którego odsłaniane są kolejne gwiazdy, upamiętniające znanych polskich sportowców. Obecnie promenada mieści 48 mosiężnych gwiazd umieszczonych w granitowych płytach. Na każdej gwieździe jest wygrawerowane nazwisko, imię oraz dyscyplinę sportowca.
Centralny Ośrodek Sportu
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO jest to kompleks obiektów sportowych, położonych nad samym morzem. W Ośrodku znajdują się gabinety odnowy biologicznej, gabinety rehabilitacyjne, kriokomora, gabinety masażu, solarium, salon kosmetyczny, kryta pływalnia, jacuzzi, sauny sucha i parowa, hale sportowe, siłownia, night club, kawiarenka internetowa oraz wiele innych atrakcji.
Jest on otwartym dla turystów kompleksem sportowo - rekreacyjnym. Na terenie ośrodka znajduje się marmurowa fontanna oraz nowoczesny basen kąpielowy ze zjeżdżalnią, biczami wodnymi oraz innymi atrakcjami. Od czasu do czasu rozgrywane są tu zawody sportowe i odbywają się imprezy rozrywkowe z udziałem popularnych wykonawców. Jest to przede wszystkim czołowy w Polsce obiekt szkolący sportowców w tym polską kadrę narodową.
Bulwar Nadmorskizostał wybudowany dla ułatwienia dostępu do Jastrzębiej Góry. Drogę wykonano z kostki bazaltowej, która służy do dziś i podlega konserwatorowi zabytków. Spacerując po bulwarze napotkać można wiele niepowtarzalnych widoków i ciekawych miejsc. Droga łącząca Władysławowo z Jastrzębią Górą została oddana do użytku w 1931 roku. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę ścieżką prowadzącą obok bulwaru. Idąc z Władysławowa w stronę Jastrzębiej Góry miniemy kilka ciekawych miejsc takich jak np.: "Restaurację Odlotową", "Chłapowski Rudnik", "Stadninę Koni" czy "Latarnię Morską - Rozewską Blizę".
Zabytkowa chata z XVIII wieku jest to drewniana wieża widokowa usytuowana w lesie na wysokości cmentarza, skąd rozpościera się widok na Bielawskie Błota i Ziemię Pucką oraz naturalne źródło wybijające w zachodniej części Kępy Ostrowskiej.
Władysławowska plaża
Uważana jest za najlepszą nad polskim morzem. Jest szeroka, bezpieczna i czysta a żółty piasek nie jest zanieczyszczony odłamkami roślinności, drzew czy kamieni. W granicach Władysławowa znajduje się 23 km plaż, których forma jest niezwykle urozmaicona. Prawie na całej długości plaży we Władysławowie dno jest jednolicie pokryte czyściutkim piaskiem. Tylko na nielicznych krótkich odcinkach można zauważyć drobne kamyczki oraz bursztyny.
Największą popularnością cieszą się kąpieliska morskie strzeżone. W sezonie letnim na plażowiczów czekają liczne atrakcje: zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu sportowego, dla dzieci dmuchane konstrukcje, punkty gastronomiczne, turnieje piłki siatkowej, nożnej, wybory miss a wieczorami i w nocy odbywają się dyskoteki i występy artystyczne. Co roku na plaży odbywają się konkursy, projekcje filmów oraz dyskoteki.
Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy tzw. Hallerówka.
Jest to drewniany budynek z lat 20-tych, w którym gen. Haller z rodziną spędzał przed wojną wakacje. Obecnie można tu zobaczyć ekspozycję poświęconą generałowi.
Na fotografiach możemy prześledzić historię odzyskania Pomorza, zaślubin Polski z morzem. W domku obok dawnej siedziby adiutanta generała Hallera mieści się Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to muzeów przyrodniczych, które pokazuje unikatową florę i faunę tego regionu.
Władysławowo - CiuchciaW sezonie letnim między Władysławowem a Jastrzębią Górą kursuje mini kolej. Trasa przebiega ul. Morską wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Po drodze można zobaczyć: kościół we Władysławowie, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, Miasteczko Country Miraż, Wąwóz i Klif w Chłapowie, latarnię i Lisi Jar w Rozewiu.
Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy? Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!